Parson Russell terrier and Comondor

Parson Russell teriér a Komondor - of Beautiful Cold Hill

Chovatelská stanice Parson Russell teriérů a komondorů

8.8.2019 MÁME ŠTĚŇÁTKA!

Holku Catch, která prozatím zůstává doma a kluka Chase, který ještě stále hledá ty správné otroky, kteří ho zahrnou bezmeznou láskou. Pokud tedy hledáte aktivního parťáka - protože aktivita je opravdu jeho druhé jméno, neváhejte, protože on je prostě boží.

13.6.2019 ČEKÁMĚ ŠTĚŇÁTKA PARSONŮ

Tak já už s tím také vylezu ven a nebudu dělat tajňáka, že jo... protože po víkendu už by to stejnak všechno prasklo. Na konci března si Milánek zaletěl na menší výlet, kam jinam než do Finska, a o víkendu by se měla Fly stát opět maminkou.


Kdo byste měl zájem o štěňátka, klidně pište, ale:
- s našimi psy se momentálně věnujeme nejvíce myslivosti z čehož vyplývá, že se do plemene snažíme navracet ten správný lovecký drive a funkční stavbu těla
- neaktivní a nehlučná štěňátka nevedeme, naše štěňátka mají předpoklady být velmi aktivní až neúnavná, štěkat, co to jde a hrabat, kde to jde, jedná se přeci o lovecké plemeno!
- jsem krapet cvok a tohle plemeno miluji, ráda vše vysvětlím a pomohu, ale pokud nevíte ani rozdíl mezi jackem a parsonem, nemusíte psát
- nemusíte psát ani tehdy, pokud je pro Vás na prvním místě cena, pro mně zase jejich štěstí. Chápu, že to není málo peněz, ale to ani každodenní péče, a co potom třeba nečekané výdaje při nemoci či úrazu
- pokud chcete štěndo jen jako domacího mazlíčka, tak narovinu říkám....je to lovecké plemeno! a já se snažím o chov loveckých psů! Netvrdím, že pes ode mě nemůže být "jen v rodině", ale je třeba si opravdu rozmyslet do čeho jdete a být si jistí, že to dáte, celé dny sám a bez jakékoli aktivity tohle plemeno nesnese.


Tak a teď už se nikdo zase neozve :D

DUBEN 2019 - MY U FINŮ

Naši přátelé se vrátili zpět domů do Finska a 3 dny na to začala Fly hárat... o měsíc a půl dříve než běžně... a že ona je jak švýcarské hodinky.. .inu debata o krycích psech nabrala jiný rozměr a nakonec bylo rozhodnuto...letíme do Finska. Jako krycího psa jsme vybrali Ukka (Tammenkolon Quarry Master). Ukko je mladý dvouletý pes jehož otcem je Laku, otec našeho vrhu B a pro mě pes s velkým P jakého potkáte jednou za život. Celý Q vrh je velmi vyrovnaný a můžete v něm najít hned několik pracovních šampionů, ale hlavně je za psy vidět velký kus lovecké práce. Doufejme tedy, že se nám krytí povedlo a můžeme se těšit na štěňátka.

BŘEZEN 2019 - FINI U NÁS

Poslední víkend v březnu náš navštívili naši kamarádi Gustav a Hanna z Finska. Bylo skvělé se zase vidět a užívat si společně trávený čas. Naše společná dovolená se nemohla odehrávat jinak než kolem psů, a tak jsme probírali letošní loveckou sezónu, chovatelské plány pro tento rok, s Hannou jsme si udělali výlet do polské chovatelské stanice Mysia Zaglada a za velkých emocí debatovali o krycích psech. Snažila jsem se totiž vybrat psa pro Fly třetí vrh. Bohužel při mých nárocích na krycího psa spolu s novými pravidly klubu jsem byla často ve slepé uličce. Tím, že se psy opravdu lovíme je pro mě u krycího psa důležitá výška, funkční stavba těla a lovecké vlohy. S novým pravidlem klubu mohu na Fly použít pouze psa se třemi generacemi FCI v rodokmenu. FCI ovšem posunula plemeno spíše výstavním směrem, psi jsou tedy krásní, ale ne vždy je jejich stavba těla stále funkční, lovecké vlohy ustupují....právě pro oživení těchto kvalit se často importují psi z původních klubů, kde plemeno vzniklo....tyto kluby ale stojí mimo FCI a 3 generační rodokmen tedy psi nemají....Buďte tedy šťastní Vy co chcete russella jen jako parťáka a nemusíte si dělat starosti s chovem :D

Lovecká sezóna 2018/2019

Letošní lovecká sezóna se velmi vydařila a já děkuji svému muži, který to vše oddřel sám, když jsem se já s dětmi válela doma :P. Naši psi se zúčastnili pod hlavičkou Lovecké smečky Křivokláský Bull mnoha naháněk po celé České republice, což byla skvělá příležitost poznat nová místa, nové přátele. Na focení není úplně čas, fotky jsou často za šera, tmy a rozmazané... dostalo se nám ale krásného videa z jednoho společného lovu, které můžete shlédnout níže. Kdo je bílý, je náš pes, vyjma Broke, ta už není naše, ale Jirky Růžičky, který Loveckou smečku Křivoklátský Bull vede. Po ukončení sezóny společných honů jsme stihli i pár úspěšných norování v přírodě a teď nás čeká chvilka letního poflakování.

28. 7. 2018 Klubová výstava Jack a Parson Russell Teriér Konopiště

Stejně jako každý rok, i letos jsem byla na tuto výstavu velmi zvědavá. Již na první pohled bylo přihlášeno o poznání méně psů, což nám vůbec nevadilo, ba naopak. Člověk se alespoň nemusel prodírat davy lidí, a posuzování a celkově celá výstava měla spád. Do výstavního kruhu se z naší posádky letos podíval Raf, Xia, Burn, Broke a měli jsme také možnost shlédnout Jalapenos Red Chilli Killers Hole - Rafíkovu dceru. Posuzování paní rozhodčí bylo k mému překvapení velmi profesionální. I když výběr vítězných psů nebyl můj šálek kávy, paní rozhodčí posuzovala objektivně a pravdivě. Každého psa si projela velmi pečlivě a neopomněla nic zkontrolovat. Možná se to zdá zvláštní a myslíte si, že by to takto mělo být standardem, bohužel ale není, a přesto, že se jedná o lovecké plemeno, málo kdo z rozhodčích ho umí posuzovat i po stránce funkčnosti. Za mě tedy veliké díky.
Krom výstavy jsme si užili i společnosti našich odchovů a jejich páníčků, kamarádů, známých a celkově velmi příjemné letošní atmosféry. A protože byla v nabídce i možnost vyšetření některých zdravotních testů, zúčastnili jsme se i těch.

Burn BCH, třída otevřená - V1, CAC, PL 0/0.
Bohužel Burn chybí 4x P1, a tak nebude zařazena do chovu a zůstane "jen" pracovním psem.
Broke BCH, třída mladých - V, PL 0/0, DOV neg.
Xia Vom Hatzenbach, třída mladých - V, PL 0/0, BAER +/+
Cuchulann Raf, třída otevřená - V3

21.7.2018 Badger, Burn a Broke BCH složily NZ


Úspěšná sezóna Broke BCH

Broke BCH nám dělá velikou radost. Její první sezóna skončila s výsledkem 18 společných naháněk a 7 chvatovaných kusů černé zvěře (společně s dalšími členy její smečky) v rozmezí 15-90kg. Je to holka šikovná. Uvidíme ještě, zda se jí bude chtít také takhle pěkně norovat. Velké díky patří jejímu majiteli Jirkovi Růžičkovi.

Leden 2018 - Finsko

Na začátku roku jsme se rozhodli zkontrolovat naše odchovance Arleyho (Pommi) a Berretu (Pipsu) ve Finsku. Sbalili jsme tedy všechny naše psy a děti a vyrazili autem směr sever. Ve Finsku jsme strávili krásných 14 dní a měli jsme se více než úžasně. Z Berretky vyrostla úžasná psí slečna, která zdědila nejenom krásu, ale i lovecký um svých rodičů a na svém kontě má již vynorovaných několik lišek a psíků mývalovitých. Arley už také není žádný mladý psík, ale pořádný kus psa a i on dělá svými loveckými výkony páníčkům radost. Bylo moc fajn je vidět a strávit s nimi nějaký čas. Kromě Aerlyho a Berretky jsme viděli i tatínka našeho vrhu B, jak jinak než při práci :D a i my si byli s naší bandou trochu zanorovat. Veliké díky patří Hanně a Gustavovi, kteří se o nás tak krásně starali, bez nich by to prostě nešlo.

17.9.2017 Kontaktní norovací zkoušky na Slovensku

Abychom neměli jen bezkontaktní, ale i kontaktní zkoušky z norování, rozhodli jsme se zajet si na ně na Slovensko. Víkend to byl moc pěkný, počasí ještě hezčí. Nepřetržité hodiny prudkého deště a zatopená nora nám však štěstí nepřinesly :(. Fly úplně odmítla pracovat, takže skončila s výsledkem neobstál a Raf obstál ve II.ceně.

28.6.2017 Arctic BCH "Sonny" se přidal do party

Soník se nám po nemoci jeho původních majitelů vrátil jako štěňátko domů a my byli nuceni mu najít nový domov. Našel ty nejskvělejší pánečky jaké mohl a z původně rodinného psa se stává i on postupně psem loveckým. Na jaře absolvoval jarní svod s velmi pěkným posudkem a tento víkend si přidal na svůj seznam ještě zkoušky ZOP a NZ. Všichni tři kluci z Vrhu A se tedy věnují "myslivosti" a my máme ohromnou radost.

21.5.2017 Hodor má štěňátka

Našemu Hodorovi se narodilo neuvěřitelných 11 potomků, 5 holek a 6 kluků. Najít je můžete v chovatelské stanici Dolmar z Alkazaru Sylvie Veřmiřovské. Pokud tedy máte zájem o toto úžasné strážní plemeno a parťáka do nepohody, neváhejte je kontaktovat.

18.4.2017 Holky už jsou v nových domovech

Čas letí jako blázen, a tak už se i naše holčičky odstěhovaly do nových domovů. Badger, Broke a Burn zůstaly v Čechách, Bazooka si to namířila do Dánska a Berettka do Finska. Všechny holky si našly domov v loveckých rodinách a my doufáme, že o nich budeme mít jenom samé dobré zprávy.

9.2.2017 Máme štěňátka

Výlet do Finska se nám vydařil i s nadílkou, a tak se dnes v noci narodilo Fly neuvěřitelných 5 psích holek. Porod proběhl hladce, Fly je vzorná maminka a krásně se stará. Všechny holky sají mlíčko o sto šest a mají se čile k světu.

24.1.2017 V CHS Killers Hole se narodila štěňátka.

Další Rafíkova nadílka je na světě. Tentokrát v Chovatelské stanici Killers Hole. Skóre je opět 2+2 , Rafík to prostě umí dobře rozdělovat.

10.12.2016 Výlet do Finska

Před koncem roku jsme se vydali ještě na poslední výlet za hranice a to do Finského městečka Tähtelä. A co tam? Na "kontrolu" za naším Arleym, zkusit si zanorovat a kdo ví, třeba si přivézt i nějaké psí přírůstky. Náš Arley BCH tam během našeho pobytu úspěšně složil zkoušku na přírodní noře a našemu Rafovi se podařili vynorovat 2 psíci mývalovití. Zkrátka super dovča.

23.12.2016 V CHS Life Victory se narodila štěňátka

Po našem Rafíkovi a Boggi se narodila 4 krásná štěňátka v CHS Life Victory. Jsou to dva kluci a dvě holky, v barvách černo-bílé a bílo-hnědý. Přejeme mamince Bogče a chovatelce Lucce mnoho sil a těšíme se na nové zprávy. Kdybyste měl někdo zájem, oba kluci ještě hledají své nové pány.

26.11.2016 Rafík byl zapůjčen do CHS Killers Hole

Během měsíce listopadu jsme zapůjčili Rafíka Chs Killers Hole. Dolores Killers Hole alias Rozárka u nás byla na krytí už na jaře, ale přijela v nevhodný čas, a tak si rande museli zopakovat. Krytí proběhlo úspěšně a v druhé polovině ledna tak očekáváme 2-3 kousky. Rozárka je fenka menšího vzrůstu (31,5 cm), má splněné NZ a vyběhanou coursingovou a flyballovou licenci. Pokud byste o tato štěňátka měli zájem kontaktujte Michaelu Bálkovou nebo Chs Killers Hole.

17.11.2016 Raf bude mít svá první štěňátka

V sobotu k nám přijela na krytí fenka Boggi z chovatelské stanice Life Victory Lucie Chocholové. Tato černo-bílá kráska je velmi úspěšná nejen na poli výstavním, kde se stala šampionem krásy všech možných zemí i nezemí, ale také sportovním, kde nás se svou mladou vůdkyní skvěle reprezentuje v agility. Pokud byste o tato štěňátka měli zájem, neváhejte kontaktovat CHS Life Victory.

17.-18.9. 2016 Fall show Jack Russell Terrier Club of Denmark Vadum

Letos jsme se rozhodli navštívit ještě jednu pracovní výstavu, a protože v Německu už jsme byli 2x, proč nezkusit třeba Dánsko? :D. Víkend to byl opět skvělý, jak jinak, a my si kromě pár medailí z výstav odnesli i medaile za práci, protože v sobotu se naši čtyřnožci zúčastnili i tamních norovacích zkoušek.
Pravidla zkoušek tam mají poněkud odlišná od těch našich, a tak Raf byl vyhlášen jako nejlepší "stojící" pes dne a celkově byl na druhém místě s 66 body a Flája jako nejlepší "pohybující se" pes dne a celkově byla první !!! S počtem 69 bodů.
Nedělní výstavu posuzoval Ashley Daniels z Walesu a psíci dopadli takto:
Cuchulann Raf 1. místo třída otevřená, psi srst hrubá nad 31,5cm a celkově druhý nejlepší pes otevřené třídy a 4. místo ve třídě pracovní.
Fox Meadow's Firefly 1. místo třída otevřená, feny srst hladká pod 31,5cm a celkově 4. nejlepší fena otevřené třídy.

27.-28.8. 2016 15. Internationale Zuchtschau des DJRTV e.V. Steinhagen

Na poslední chvíli jsme se rozhodli jet ještě na jednu pracovní výstavu, tentokrát do německého klubu DJRTV e.V. a udělali jsme opravdu dobře. Víkend byl naprosto skvělý, kromě spousty nových a zajímavých informací jsme potkali celou řadu úžasných lidí a mohli vidět skvělé pracovní russelly. Naše Flája se v sobotním sranda závodu v poslušnosti umístila na 2. místě, na nedělní výstavě pak ve své třídě (třída otevřená hladké feny > 31,5cm) obsadila 3.místo. Rafík ve třídě pracovní (práce nad zemí) obsadil 2.místo, ve třídě otevřené (psi hrubí < 31,5cm) pak místo 1. a zároveň se stal i 2. nejlepším psem otevřené třídy. Závěrem pak dostal ještě titul res Best in Show !!! což je zatím náš největší úspěch.

29-31.7. 2016 - German Nationals PJRTCG Hohenwoos

Letos je to již po čtvrté, co jsme se vydali na Sommerfest německého pracovního klubu Parson Jack Russell Terrier Club of Germany. Rozhodčím byl letos Steve Allibone z Walesu a jeho oko bylo opravdu přísné. Proto pro nás bylo nesmírnou ctí, že se všichni naši psi umístili na stupních vítězů a navíc jak Flája, tak Raf postoupili až do závěrečného kruhu o Best In Show !!! Také náš Royal parson Bearkly zde našel své místo a to ve třídě Obedience, kde obsadil krásné 2. místo. No a krom výstavy si dali ještě Raf a Flája druhé kolo bonitace, kde si Flája obhájila známku Výborná a Rafík si na Výbornou polepšil, jelikož za svou tloušťku dostal loni Velmi dobrou :D. Fox meadow's Firefly - třída otevřená, feny hladké > 31,5cm 1. místo a celkově druhá nejlepší fena otevřené třídy. Cuchulann Raf - třída otevřená, psi hrubí < 31,5cm 1.místo a celkově druhý nejlepší pes otevřené třídy.

17.7.2016 - Speciální XIII. Výstava Psů Mladá Boleslav

Protentokrát jsme nechali doma parsony a vyjeli jen s Hodorem. Při Národní Výstavě Psů v Mladé Boleslavi se totiž konala Speciální Výstava Psů Pannonia klubu, který zastřešuje maďarská a rumunská pastevecká plemena. Ráno probíhala samotná výstava, odpoledne potom bonitace. A výsledky? V1, CAC ve třídě otevřené a splnění bonitačních podmínek s udělením třídy chovnosti I., takže té nejvyšší. Hodor je tedy již oficiálně chovným psem!!

26.6.-2.7.2016 Psí tábor Vrchlabí

Kam na dovolenou se psy? Nejlépe na psí tábor. A ne tak ledajaký...naším instruktorem byla skvělá Šimona Drábková a tématem byly pachové práce. Vzhledem k tomu, že Hodor je pes hlídací, nechali jsme ho doma hlídat a vyrazili jenom s teriéry. Krom neznámých tváří jsme se tam sešli i s jednou známou - Lenkou Zalabákovou a její Jasmínou Paleur, takže se bílí teriéři jasně chopili vedení. Celý týden byl naprosto úžasný, nabitý spoustou informací, pohodovou atmosférou a báječnými lidmi. Pokud někdo váháte kam na aktivní dovolenou se psem, psí tábor Vrchlabí je rozhodně tou správnou volbou

25.6.2016 - Aegon BCH "Ego" složil Zkoušky vloh, Lesní zkoušky a zkoušku ZVVZ

Náš odchovanec Ego se svým pánem opravdu nemarní čas. Do loveckého výcviku se pustili na plno a dělají nám svými úspěchy velikou radost. Nejprve na konci dubna složili v I.ceně Zkoušky vloh, poté opět v I.ceně Lesní zkoušky a teď i zkoušku ZVVZ na II.cenu. Radkovi a Egovi moc gratulujeme a těšíme se na další úspěchy.

7.5.2016 Zkoušky vloh

Další víkend a další psí akce. Tentokrát jsme ovšem nejeli na výstavu, ale skládat zkoušky vloh. Pro mě to byly první lovecké zkoušky (norovací opravdu nepočítám) a tréma byla opravdu veliká. Počasí nám ale přálo, atmosféra a rozhodčí byli naprosto skvělí, takže tréma rychle opadla a na konci dne ji vystřídala velká hrdost nad skvěle odvedenou prací našich psíků. Všichni tři Bobeš (Cuchulan BOMBER), Rafík (Cuchulann RAF) i Flája (Fox Maedow’s FIREFLY) složili zkoušky v I. ceně.

30.4.2016 Prague Expo Dog CACIB

Další jarní výstava je za námi a my jsme si ji velmi užili. Veliké díky Lence Zalabákové, bez které bychom si to neuměli vůbec představit!!
Rafík (Cuchulann RAF), třída otevřená, rozhodčí R. Kanás (SK): V2, res. CAC, res. CACIB
a Hodor (CHEROKEE Fehér Kócos), mezitřída, rozhodčí: Pouvesle Bernard (F): VD1

23.4.2016 MVP České Budějovice

Tento víkend jsme si udělali velice příjemný výlet směr jižní Čechy. V pátek jsme se jeli podívat na našeho odchovance Ega (Aegon BCH), který nám udělal velikou radost, protože z něj roste opravdový fešák. Odpoledne jsme se potom přesunuli do CHS Killers Hole, která nám poskytla skvělé zázemí před plánovanou sobotní výstavou. V sobotu pak samotná výstava, trocha focení a dloooouhá cesta domů. A výsledky? Náš Rafík (Cuchulann RAF) dostal od rozhodčí A. Auerbach (CZ) ve třídě pracovní známku VD1 a Hodor (CHEROKEE Fehér Kócos) v mezitřídě od rozhodčí B. Ovesné (CZ) známku V1, CAC, čímž splnil podmínky pro udělení titulu Junior šampion krásy!

28.1.2016 Zdravotní kolečko Rafa a Hodora

Během měsíce ledna jsme si s Rafem a Hodorem udělali pár výletů za pány doktory, abychom si splnili povinná/nepovinná zdravotní vyšetření do chovu. Hrdě tedy oznamujeme, že Cuchulann Raf je PLL, LOA a SCA Clear, PL 0/0, BAER+/+ a DOV neg. A Cherokee Fehér Kócos je DKK 0/0 a DOV neg.

Události předešlých let:   2015  |  2014

RADKA DAŘINOVÁ
Krásný Studenec, Česká Republika

Tel.: +420 737 432 814
E-mail: beautifulcoldhill@gmail.com

FB of Beautiful Cold Hill

NÁVŠTĚV

Tvorba www stránek pro chovatele cernohubova.com